Paides toimuus II Järvamaa liikumisharrastuse seminar

13.04.2025

 Järvamaa II liikumisharrastuse seminari toimus reedel 11. aprill

Paides Keskväljak 15 SA Järvamaa ruumides.

Liikumisharrastuse seminar tõi kokku  spordivaldkonna eestvedajaid ja eksperte üle Eesti, et arutada liikumise olulisust, praegust olukorda ning tulevikusuundi.

Seminari fookus oli, kuidas suurendada inimeste kehalist aktiivsust läbi nutika koostöö, juhtimise, kogukondade kaasamise ja teadlikkuse tõstmise.

Ettekannetega esinesid ja arutlesid: 

Tiit Pekk Eesti Olümpiakomitee asepresident osales videosilla vahendusel ja jagas muljeid Euroopa spordifoorumilt Krakowist,
Ta rääkis EOK tegemistest ja ootuste ning lisas, et  spordielu tuleb juhtida targalt ja strateegiliselt: raha paneb liikuma tõhus juhtimine.

 

Henek Tomson Liikumisharrastuse kompetentsikeskust andis ülevaate liikumisharrastuse hetkeseisust  ja võimalustest, kus tõdes, et  Eestis ei liigu piisavalt 2/3 elanikest, on vaid 10% täiskasvanutest, kes täidavad WHO soovitatud kehalise aktiivsuse normi (2,5 tundi nädalas).  Samas on olemas selge siht, et 2030. aastaks jõuda vähemalt 70% liikumisaktiivsuseni. Liikumine peab olema osa igapäevaelust kogu elukaare vältel – ka 65+ vanuses ei tohiks jõutreeningud olla erand, vaid norm.


Füsioterapeut Mati Arend rääkis meile kehalise liikumise mõju tervisele ja  rõhutas just kehalise aktiivsuse laiaulatuslikku mõju,  kehaline tegevus mõjutab mitte ainult keha, vaid ka meeleolu, immuunsüsteemi ja eluea pikkust. 

 

Ain-Alar Juhanson Ironman Estonia võistluste direktor tõi välja, et spordisündmused on üks suurimaid motivaatoreid liikumisharrastajatele. 
Eduka sündmuse taga on sihtgrupi tundmine, läbimõeldud kommunikatsioon nt. sotsiaalmeedias ja meililistide ja tuntud inimeste kaasamine.

 

Päeva teises pooles toimus paneeldiskusioon "Kuidas liikumisharrastus ja sporditurism aitab maakonda arendada?"
Paneelis osalesid ja arutasid: 
Pipi-Liis Siemann – Riigikogu liige, SA Järvamaa juhatuse liige
Ain-Alar Juhanson – Ironman Estonia võistluste direktor
Taavi Parts – Väätsa tervisekompleksi juht 
Henek Tomson – SA LHKK teadusnõunik

 

Seminaril kõlanud mõtetest jäid kõlama:
• Liikumist tuleb teadlikult ja süsteemselt arendada,
• Tuleb toetada häid juhtimistavasid ja tugevdada kohalikku koostööd,
• Vaja on tugistruktuure treeneritele, kogukondadele ja peredele,
• Spordil on lisaks tervise- ja sotsiaalsetele mõjudele ka majanduslik potentsiaal.

Liikumisharrastuse areng eeldab ühiskondlikku kokkulepet, teadmistepõhist lähenemist ja tugivõrgustiku arendamist, kus iga osapool –  lapsevanem, õpetaja, treener või omavalitsus – on oma osa.
 Visioon "terve rahvas" saab alguse väikestest sammudest, kuid vajab suuri tegusid.


Ettekanded leiad siit:
Henek Tomson  

Mati Arend

 

Seminari oli võimalik jälgida  YouTube vahendusel ja järelvaadatav link asub siin

Meie partnerid