Evely Kaasiku kaitses orienteerumissprindis meistritiitlit

31.08.2020

Eesti MV 2020 sprindis, naiste esikolmik autasustamisel, vasakult Emily Raudkepp, Evely Kaasiku, Teele Telgma. Foto autor Juho Westerlund.

Selle aasta esimesed orienteerumisjooksu Eesti meistrid selgusid sprindirajal Narvas. Mullu võidetud meistritiitlit kaitses edukalt Järvamaa orienteerumisklubi JOKA orienteeruja Evely Kaasiku.
Naiste põhiklassi 2,47 km ja 27 kontrollpunktiga rajal oli stardis 29 naist. Evely Kaasiku juhtis seda võistlust algusest lõpuni ja vahe järgmistega oli sprindi mõttes mäekõrgune. Hõbemedalivõitjat edestas ta enam kui poolteise minutiga. Evely kommentaar oli: "Täna olid punktid tihedalt ja rada pakkus väga palju suunamuutuseid. Kiire kaardilugemine ja otsuste langetamine oli esmatähtis. Suuremalt jaolt see õnnestus. Üks suurem umbes 15 sekundiline viga sattus siiski sisse. Füüsiliselt oli tunne pigem kehv, kuid rada ei pakkunud õnneks ka võimalust kiireks jooksuks, sest nii-öelda nikerdamist oli väga palju ja see tõmbas keskmise tempo väga madalaks. Ülekaalukas võit oli üllatav."  Esikümnesse jooksis end teinegi JOKA naisjooksja Sigrid Ruul, kes saavutas 9. koha.

Meeste eliitklassi tihedas lõpuheitluses tuli napi paari sekundilise eduga Eesti meistriks Kenny Kivikas OK Ilveset. Parim JOKA võistleja Juho Westerlund saavutas 11. koha.

Medalivõitjate hulka jõudsid ka JOKA veteranide klassi võistlejad. Siiri Poopuu võitis N60 klassis 13 naise konkurentsis kindlalt kuldmedali. Hõbedale jooksid end Kaarel Kallas meeste M35 vanuseklassis ja Helle Hallik naiste N35 klassis, pronksmedaliga pärjati Tiit Tähnas M35 klassis. Noorte vanuseklassides seekord medalivõiduni ei jõutud, ent esikuuikusse jooksid end Raiko Alliksaar 5. koht poiste M14 klassis (33 osalejat) ja Raiko Marrandi M20 klassis 6. koht.

Sama päeva hilistel õhtutundidel võisteldi Narva-Jõesuus juba taas Eesti meistrimedalitele, seekord öisel tavarajal. Naiste eliitklassis jooksis  Evely Kaasiku järgmise päeva teatejooksu arvestades veidi säästlikumalt ja võitis seekord hõbemedali. Meistriks tuli Teele Telgma klubist Saue Tammed. Meeste eliitklassi 9,89 km ja 21 KP-ga rajal saavutas Juho Westerlund 8. koha. Meistriks krooniti Lauri Sild OK Võrust. Taas olid medalivõitjateks meie veteransportlased. Kuldmedali võitsid naiste N35 klassis Helle Hallik ja naiste N55 klassis Siiri Poopuu, hõbeda võitis Kaarel Kallas meeste M35 klassis ja pronksi Lea Tusis naiste N65 klassis. Hea jooksu tegi meesjuunioride seas Raiko Marrandi, kes saavutas tubli 4. koha, kuid medalivõit jäi seekord napi 14 sekundi kaugusele.

Järgmise päeva lõunal olid orienteerujad taas stardis, et heidelda segavõistkondade sprinditeatejooksu medalitele. Eliitklassi teatejooksus o JOKA võistkonnal viimastel aastatel ikka sihiks olnud medalivõit ja selles suunas ka võistluse käigus iiguti. Sigrid Ruul lõpetas avavahetuse neljandana, Mehi Muru langes koha tahapoole ja Juho Westerlund suutis viiendat positsiooni hoida. Viimases vahetuses läks rajale JOKA võistkonna trump, eelmise päeva kullavõitja Evely Kaasiku. Ent seekordne ülesanne oli raske, sest medalikoht oli ligi kolme minuti kaugusel. Võimsa jooksu teinud JOKA ankrunaine suutis siiski kõva jooksuga tuua võistkonna finišisse kolmandana. Esimesena lõpetas OK Ilvese võistkond.

MN55 klassis lõpetas JOKAvõistkond Siiri Poopuu, Matti Betlem, Raul Laas ja Ester Marjapuu samuti kolmanda kohaga. Noorte MN16 klassis ületas JOKA II võistkond Anna-Liisa Leiten, Henri Perillus, Maarius Kotsulim, Ebe Hallik  finišijoone seitsmendana. Paraku selgus võistluse lõppedes, et kõigi nende võistlusklasside tulemused lähevad protesti tõttu tühistamisele, sest rajal oli üks kontrollpunkt tõstetud pahatahtlikult oma asukohast kõrvale ning mõnede minutite jooksul ei olnud KP oma õiges asukohas, mistõttu mõnede võistkondade tulemused võisid olla mittekorrektsed.

Järgmised Eesti meistrid orienteerumises selguvad järgmisel nädalavahetusel Karula kandi metsades, mil heideldaks tiitlitele orienteerumise tavarajal ja noorte ning veteranide teatejooksudes. Veel nädal edasi selguvad aga Eesti meistrid lühirajal ja põhiklasside teatejooksudes Vetlas ning selle võistluse korraldajaks on orienteerumisklubi JOKA.